Práva a povinnosti mesta / obce v procese EIA
Ako začať?
Ako prvý krok by malo byť zhodnotenie aktuálneho stavu a to, či navrhovaná činnosť podlieha posudzovaniu EIA podľa zákona.
Ak si nie ste istí, môžete sa obrátiť na nás, prípadne písomne požiadať najbližší príslušný orgán o vyjadrenie.
V žiadosti o vyjadrenie príslušného orgánu, je potrebné stručne uviesť charakteristiku navrhovanej činnosti, jej základné parametre a údaje (napr. kapacitu) a v prípade rozširovania alebo rekonštrukcie i pôvodne povolené hodnoty.
Príslušným orgánom pre zabezpečovanie procesu EIA v rámci Slovenskej republiky, je Ministerstvo životného prostredia SR.
Možné pozície mesta / obce
Mesto/ obec môže v procese EIA vystupovať ako:
Na koho sa obrátiť?
Mesto / obec v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA, môže kontaktovať alebo získať informácie z nasledujúcich zdrojov:
- portál enviria.sk a odborníci s ním spolupracujúci
- pracovníci orgánov štátnej správy pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie
- metodické príručky
Príklady
Vybudovanie areálu zberného dvora na zber komunálneho odpadu vrátane odpadov z kovov a elektroodpadu - tieto činnosti si vyžadujú povolenie podľa zákona č. 223/2001 Z. z. 2001 o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podliehajú zisťovaciemu konaniu podľa zákona o EIA. Príslušným orgánom pre proces EIA je obvodný úrad životného prostredia.
Vybudovanie kompostárne na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu alebo zariadenia na úpravu, spracovanie a zhodnocovanie odpadu - tieto činnosti si vyžadujú povolenie podľa zákona č. 223/2001 Z. z. 2001 o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podliehajú povinnému hodnoteniu podľa zákona o EIA. Príslušným orgánom pre proces EIA je Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR).