V rámci procesu posudzovania či hodnotenia vplyvov navrhovaných činností na životné prostredie majú právo vstupovať aj občania, komunity, občianske združenia či iné zoskupenia spájajúce dotknutú verejnosť. Do určitej miery sa to dá chápať aj ako morálna povinnosť byť informovaný o tom, čo sa v mojom okolí deje a pripravuje.
Článok 45 Ústavy Slovenskej republiky znie: Každý má právo na včasné a úplné informácie o stave životného prostredia a o príčinách a následkoch tohto stavu. Takéto právo je uplatnené aj v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Akékoľvek ovplyvnenie (pozitívne aj negatívne) stavu životného prostredia vrátane zdravia má najväčší dopad práve na občanov a komunity daného územia. Títo takto majú v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie svoju nezastupiteľnú úlohu a možnosť komunikovať pripravované aktivity napr. v rámci ich verejných prerokovaní. Zároveň by však aj ich cieľom mala byť snaha o čo najmenší negatívny a čo najväčší pozitívny dopad na životné prostredie.
Z tohto dôvodu nadobúda občan/komunita/verejnosť dve postavenia, a to ako:
- verejnosť
- dotknutá verejnosť
Tieto pozície sa môžu aj prekrývať.
V Slovenskej republike je posudzovanie vplyvov na životné prostredie upravené všeobecne záväznými právnymi predpismi, ktoré nájdete v ďalšej časti nášho portálu.