Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment - EIA) je jedným z hlavných nástrojov medzinárodnej environmentálnej politiky na uskutočňovanie trvalo udržateľného rozvoja.

Jeho zmyslom je prevencia negatívnych dôsledkov rôznych ľudských aktivít na životné prostredie, vrátane zdravia. Uskutočňuje sa formou komplexného a odborného vyhodnotenia predpokladaných vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie ešte pred rozhodnutím o jej umiestnení alebo povolení podľa osobitných predpisov.

Realizačným výstupom posúdenia je výber optimálneho variantu a návrh opatrení na elimináciu, resp. zníženie vplyvov činnosti na zdravie ľudí a životné prostredie. Jedným z dôležitých princípov je účasť verejnosti v procese posudzovania.

V Slovenskej republike sa posudzovanie vykonáva od roku 1994, kedy vstúpil do platnosti zákon NR SR č. 127/1994 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Tento bol od 1. februára 2006 nahradený zákonom č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (zákon).

Účelom EIA je:

  • zistiť, opísať a vyhodnotiť priame a nepriame vplyvy navrhovaných činností na životné prostredie;
  • objasniť a porovnať výhody a nevýhody navrhovanej činnosti vrátane jej variantov a to aj v porovnaní s nulovým variantom;
  • určiť opatrenia, ktoré zabránia znečisťovaniu životného prostredia, zmiernia znečisťovanie životného prostredia, alebo zabránia poškodzovaniu životného prostredia;
  • získať odborný podklad na vydanie rozhodnutia o povolení činností podľa osobitných predpisov.